Jak komunikovat přes vysílačky

Vysílačky si dnes může pořídit opravdu každý a nemusí za ně dávat velké peníze. Někteří lidé si však myslí, že vysílačky komunikují pouze v páru ve kterém byly pořízeny. ALE TO NENÍ PRAVDA!!! Veškeré kanály jsou u všech vysílaček stejné (pokud se jedná o frekvenci 446MHz), tedy při komunikaci přes vysílačky vás může kdokoli poslouchat, takže přes vysílačky nesdělujte adresy, pravá jména atd.


Nejdříve by jste si měli zvolit tzv volačku, tedy vaše volací jméno, které se skladá z jména nebo přesdívky a města kde bydíte, např. Karel Zlín. Když se nenacházíte ve vašem městě, řeknete portable (portejbl) a místo kde se nacházíte, např. Karel Zlín portable Sněžka.


Volačou vyvoláváte daného člověka či se s ní představíte, kdˇyz však vyvoláváte a nevíte, jak se jmenuje, řekneme všeobecná výzva.


NPOUŽÍVEJTE KANÁL 9, TEN SLOUŽÍ JAKO KANÁL ZÁCHRANÝ A JE NA NĚJ NAPOJENÁ POLICIE, ZÁCHRANKA I HASIČI A SVÝM HOVOREM BY JSTE MOHLI BLOKOVAT KANÁL TĚM, KTEŘÍ POMOC POTŘEBUJÍ!!!


Při většině spojení po vás chce protistanice tzv report, který se skládá zpravidla ze dvou písmen resp. čísel:

R = rádio (slyšitelnost), buď řekneme slovem jak je slyšet, např. čistě, trochu šumí, špatně atd. Jinak se využívá pěti stupňů od 1 do 5, kde je definováno:

5 - dokonale čitelné

4 - čitelné

3 - obtížně čitelné

2 - občas čitelné

1 - nečitelné

S = signál, sílu signálu udáváme čísly, která odečteme na stanici z tzv. S-metru, pokud jsme jím samozřejmě vybaveni. Ten ukazuje číselné hodnoty 1,2,...9 a +10,20,30 dB. Výsledný report tedy vypadá např. "Jseš tady za 48". Znamená to tedy radio=4 a signál=8. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky